W jakie gry karciane lubią grać Polacy?

Gry karciane są z nami przez bardzo długi czas – od kiedy tylko ludzie wymyślili papierowe karty, jednakże kultura gier karcianych w Polsce jest dość młoda – w jakie gry karciane lubią grać Polacy? 

Makao 

Celem gry w makao jest wyrzucenie na stół wszystkich trzymanych przez nas w dłoni kart. Rozgrywka zaczyna się od wydania każdemu zawodnikowi po pięć kart w ten sposób, by oponenci nie mogli ich zobaczyć. Na koniec rozdania z samej góry talii wybiera się jedną kartę, którą kładzie się figurą do góry. Karta ta również nie może być funkcyjna. A o co chodzi z tą funkcyjnością? O tym powiemy wam za chwilę. Wracając do tematu – grę prowadzi się zgodnie z ruchem wskazówek zegara. W każdej turze gracze wyrzucają na stół karty, które pasują do koloru bądź figury leżącej na górze stosu.

Jeśli jednak nie mogą nic wyłożyć, dobierają jedną kartę z talii. Wygrywa osoba, która pozbyła się kart jako pierwsza. W tej grze istotny jest też moment, kiedy mówimy „makao” – gdy w ręku pozostaje nam ostatnia karta. Nie powiedzenie „makao” skutkuje doborem 3 kart z talii. Jak już wcześniej wspominaliśmy – karty na środek dokłada się według zasady koloru i figury. Jeśli więc na stole leży piątka serce, gracz może położyć dowolną piątkę bądź serce, lub też asa. Wyjątkiem są karty funkcyjne, które wymuszają wyłożenie na stół konkretnych figur. Kiedy gracz nie ma w dłoni karty, którą musi wyłożyć na stół, dobiera kolejną z talii. Karty dobiera też, jeśli otrzyma karę. 

Poker – jego początki w Polsce 

Co ciekawe, poker przed wojną w Polsce nie był zbyt popularny. Naturalnie po wojnie, wraz z zapanowaniem komunizmu w naszym kraju gry na pieniądze zostały całkowicie zakazane. Sytuacja zmieniła się dopiero W latach ’90-tych, kiedy to w Polsce zaczęła obowiązywać ustawa o grach i zakładach wzajemnych z 1992 roku. Z racji błyskawicznego rozwoju internetu stała się jednak szybko przestarzała, ponieważ zapisy z niej nie mogły przewidzieć tego, że gra będzie dostępna dla każdego kto posiada skrzynkę z ekranem i podłączeniem kablowym do routera. Naturalnie dzięki 

temu wolny rynek robił to co chciał, a państwo mogło tylko (przez jakiś czas) patrzeć i lamentować. Naturalnie kiedy tylko afera podsłuchowa się ,,wydała”, to zaczęły od razu trwać prace nad nowelizacją tej ustawy. Co ciekawe, nie tylko pokerowi się oberwało, ponieważ zakłady bukmacherskie, blackjack, czy też inne gry losowe po prostu stanęły pod wielkim znakiem zapytania. Wpisanie w internet ,,legalne gry karciane” czy ,,poker online” już nie prowadzi w dzisiejszych czasach do stron, na których można grać w powyższe, ponieważ większość z nich po prostu została zablokowana przez operatorów. 

Magic the Gathering – coraz popularniejsza gra wśród najmłodszych 

Magic the Gathering to absolutna klasyka, która jest regularnie rozwijana od 1993 roku, kiedy to zaliczyła swój debiut. Nie jest to typowa gra karciana, jakie zazwyczaj spotykamy w sklepach. To kolekcjonerska gra, gdzie nie dostajemy całego zestawu w jednym opakowaniu. Zabawa polega na tym, że musicie uzbierać swoją własną talię, poprzez wymianę kart z innymi osobami czy najzwyczajniej w świecie kupując je u producenta.

Kiedy już to zrobicie, wtedy możemy przystąpić do rywalizacji z innym graczem. Karty posiadają różne parametry i umiejętności specjalne. Żeby wygrać z innymi, nie tylko musicie mieć porządną kolekcję, ale również umieć z niej korzystać. Można by uznać tą grę za coś w rodzaju ulepszonego pokera dla dzieci. 

0 / 5. Ocen: 0

Nowa oferta bonusów legalnych bukmacherów 140 PLN bez ryzyka (kod: BETONLINE) – www.STS.pl
Cashback bez obrotu 500 PLN (kod: BETONLINE) – www.Fuksiarz.pl
Cashback 600 PLN (kod: BETONLINE) – www.Betfan.pl

Legalni bukmacherzy online

Back to top button