Znaczenie statystyk H2H w analizie przedmeczowej

Analiza bukmacherska jest kluczem do tego, by uczynić swoje własne typy skutecznymi i po prostu rozsądnymi. W czasie przeglądania statystyk łatwo można się natknąć na zakładkę H2H – zwłaszcza jeśli przegląda się statystyki udostępniane przez bukmacherów. Czym tak właściwie jest to “H2H” i dlaczego jest ono szalenie istotne przy własnej analizie bukmacherskiej?

Znaczenie statystyk H2H
Znaczenie statystyk H2H w analizie przedmeczowej

Czym są statystyki H2H?

Statystyki H2H (skrót od Head to Head) to nic innego jak statystyki porównawcze, które zestawiają ze sobą dwie drużyny biorące udział w konkretnym meczu. Nie robią to jednak w sposób bardzo ogólny, a zazwyczaj poprzez porównanie ich statystyk w historycznych meczach bezpośrednich między sobą. Patrząc więc, przykładowo, na statystyki H2H odnoszące się do meczu Arsenal Londyn – Manchester United, zobaczymy zatem, jak obie drużyny radziły sobie w starciach między sobą w przeszłości. Opcjonalnie, niektóre statystyki prześwietlają również ogólne osiągi drużyn w danym sezonie – na przykład zestawiając aktualną sytuację w tabeli każdej z nich.

Z perspektywy typującego, statystyki H2H są jednymi z najważniejszych, na które wręcz trzeba zwrócić uwagę. Dzięki nim bowiem typy bukmacherskie stają się rozsądniejsze, bardziej precyzyjne. Słowem: lepsze.

W jaki sposób statystyki tego typu powinny oddziaływać na nasze typy?

Pytanie, jakie bardzo duża liczba początkujących obstawiających często sobie zadaje związane jest nie tyle z zasadnością patrzenia na statystyki H2H, co konkretnie z ich właściwym zastosowaniem. Tworząc typy na dziś należy je traktować przede wszystkim jako pomoc i element do analizy, a nie jako wyznacznik ostateczny, który powinien decydować o tym, na kogo się postawi.

Statystyki H2H warto wykorzystać przede wszystkim do wskazania tego, w czym dany zespół jest lepszy od drugiego (historia ich bezpośrednich spotkań doskonale się w tym sprawdza), a w czym jest gorszy. Mocne i słabe strony ułatwią wybranie faworyta. W statystykach bezpośrednich dobrze jest też zwrócić na wyniki ostatnich spotkań. W ich przypadku nie chodzi o fakt wygranej lub przegranej, ale o to, jakiej skali zwycięstwo lub porażka to była. Statystyki warto wykorzystać jako podstawę do analizy, ale też późniejszą weryfikację własnych przemyśleń.

Jakie freebety bez depozytu mają najlepsze formy w tym roku?

Na które z tych statystyk warto zwrócić uwagę?

Oczywistym jest, że wygląd statystyk H2H zależy przede wszystkim od dyscypliny, z którą jest powiązane dane spotkanie. Bazując na sportach drużynowych można jednak wybrać kilka takich statystyk, które najbardziej przydają się przy tworzeniu własnych typów. Chodzi o:

  • najświeższą historię spotkań obu zespołów – chodzi zarówno o spotkania bezpośrednie pomiędzy tymi zespołami, jak i ostatnie spotkania każdego z nich (niekoniecznie z tym przeciwnikiem),
  • statystyki poszczególnych zawodników – tworząc typy dnia warto też spojrzeć na to, który zawodnik radzi sobie najlepiej – na przykład na polu strzelonych bramek czy asyst, ale też na zdobyte kartki – to wszystko określa, na kim polega dany zespół,
  • następne mecze – spojrzenie na to, z jakimi przeciwnikami w nadchodzącej przyszłości będą się mierzyć oba zespoły może pozwolić na lepsze oszacowanie tego, jak będą się starać w tym konkretnym meczu (na przykład czy będą się oszczędzać),
  • passa i pozycja w tabeli ligowej – oba te czynniki wskazują na to, jak radzi sobie konkretny zespół w danym sezonie i pokazują, jaka jest jego aktualna forma. Oczywiście w statystykach H2H tyczy się to tych samych rozgrywek,
  • czas posiadania piłki – w przypadku chociażby piłki nożnej, nie zawsze wynik wskazuje na to, która strona dominuje – czas utrzymywania się przy futbolówce robi to znacznie lepiej.

Patrząc na konkretne statystyki H2H nie należy traktować ich jako wyroczni, a zaledwie jako wskazówkę. Widząc wynik 44-42 w dotychczasowych wygranych danych zespołów w rywalizacji bezpośredniej, zbyt wiele nie można wywnioskować. Warto więc podchodzić do tego rozsądnie i zwracać szczególną uwagę na najświeższe statystyki (na przykład z dziesięciu ostatnich meczów), albo też w sytuacjach wyrównanych patrzeć na inne elementy statystyczne.

5 / 5. Ocen: 5

Nowa oferta bonusów legalnych bukmacherów 140 PLN bez ryzyka (kod: BETONLINE) – www.STS.pl
Cashback bez obrotu 500 PLN (kod: BETONLINE) – www.Fuksiarz.pl
Cashback 600 PLN (kod: BETONLINE) – www.Betfan.pl

Legalni bukmacherzy online

Back to top button