Counter-Strike: Global Offensive to kura znosząca złote jaja, a zarazem jedna z najważniejszych produkcji w dorobku Valve Corporation. Pomimo dużej konkurencji w postaci m.in. Fortnite’a czy PUBG, tytuł ten od lat cieszy się zainteresowaniem graczy. Jest to produkcja szczególnie istotna dla rozgrywek e-sportowych u bukmacherów, gdzie możliwe jest obstawianie meczy CS:GO. Choć tytuł dostępny jest na konsolach Xbox 360 i PS3, największe znaczenie i popularność zyskała wersja pecetowa. Poniżej znajdziecie 6 ciekawostek na temat CS’a, które mogą zaskoczyć nawet najbardziej zagorzałych fanów gry.
Od moda do bestsellera
CS:GO to czwarta i zdecydowanie najpopularniejsza odsłona serii Counter-Strike. Nie każdy jednak wie, że pierwsza część zaczynała nie jako pełnoprawna produkcja, lecz… mod do gry Half-Life! Za jego przygotowanie odpowiedzialni byli Minh Le oraz Jess Cliffe, a ich projekt stworzony w 1999 roku szybko zyskał rozgłos. Panowie zwrócili uwagę studia Valve Software i ostatecznie znaleźli w nim zatrudnienie.
Pochodzenie tytułu
Zaprojektowanie gry, a wybranie dla niej odpowiedniej nazwy to zupełnie inna bajka, o czym szybko przekonali się autorzy modyfikacji. Wśród proponowanych tytułów znalazły się Counter Force, Counter Terror, Counter-Terrorism, Frag Heads, Strike Force, Terror Force czy Terrorist Wars. Ostatecznie Minh Le zainspirował się kanadyjsko-francuskim serialem z Christopherem Plummerem i Simonem MacCorkindalem. Oryginalny Counterstrike opowiadał o specjalnej grupie walczącej z terroryzmem na całym świecie.
„Polski” Kałasznikow
AK-47 to jedna z najpopularniejszych broni na świecie, co znajduje odzwierciedlenie również w CS:GO. Opracowany przez Michaiła Kałasznikowa karabinek produkowany był głównie w Związku Radzieckim, podrabiali go również Chińczycy. Tymczasem okazuje się, że w składanie egzemplarzy dostępnych w grze palce maczali również Polacy. Oryginalny skin „Kałacha” ma bowiem napis na magazynku „Made in Poland”.
Twitchowy hit
CS:GO bije rekordy popularności, przyciągając graczy przed ekrany na różne sposoby, niekoniecznie samym udziałem w rozgrywce, ale i także tych którzy chcą obstawiać mecze CS:GO u legalnych bukmacherów. W maju 2021 roku entuzjaści Counter-Strike’a oglądali transmisje meczów łącznie przez 76,5 mln godzin! Dla porównania szczyt oglądalności udało się osiągnąć w kwietniu 2020 roku z wynikiem równym 86,4 mln godzin.
Widziałem gracza cień…
… ale nie w CS:GO. W widoku pierwszoosobowym gracz nie możliwości dojrzeć własnego cienia, ponieważ nie jest on w ogóle generowany w tej perspektywie. To drobny szczegół, który rzadko zwraca uwagę miłośników produkcji.
Wypłata z automatu
Overpass to mapa umiejscowiona w Niemczech, w Berlinie. Skrywa ona pewną tajemnicę, którą gracze mogą wykorzystać na swoją korzyść. W trybie deathmatch przy strefie detonacji A znajduje się bankomat. Wystarczy użyć na nim przycisku akcji, by w łatwy sposób otrzymać trochę gotówki.
Jak widać, CS:GO potrafi jeszcze zaskoczyć. Szczególnie miły wydaje się polski akcent, choć historia powstania gry z pewnością robi największe wrażenie. Przede wszystkim jednak możemy zazdrościć Valve czujności, bo firma doskonale wyczuła perspektywiczny charakter pierwszego Counter-Strike’a i przekuła ten niewielki projekt w ogromny sukces. Dziś korporacja Gabe’a Newella robi mało gier, ale sukces CS’a i platformy sprzedażowej Steam, zdecydowanie wystarcza jej do ciągłego powiększania majątku.